Jaką broń możesz kupić bez zezwolenia?

Dużo osób zastanawia się nad tym, czy można w Polsce kupić wiatrówki bez zezwolenia. Pytanie to jest jak najbardziej zasadne. Broń palną w dzisiejszych czasach nabywa się w bardzo wielu miejscach, zaczynając od profesjonalnych sklepów strzeleckich, kończąc na wydzielonych strefach w supermarketach. Z poniższego wpisu dowiesz się jak polskie prawo podchodzi do kwestii związanych z kupowaniem wiatrówek

Co na to ustawa? 

O tym, czy możesz nabyć broń bez zezwolenia, decyduje energia pocisku, który opuszcza lufę danego modelu wiatrówki. Według ustawy z 21 maja 1999 roku, mówiącej o broni i amunicji, wiatrówki bez zezwolenia można nabyć w przypadku, kiedy ich energia kinetyczna nie przekracza 17 Jouli. Jest to bardzo istotny zapis.

Jeżeli moc danego modelu będzie wyższa, automatycznie uznawany jest on w tym przypadku za broń pneumatyczną – zagrażającą zdrowiu, jak i życiu człowieka. W takim przypadku można nabyć ją tylko i wyłącznie za okazaniem specjalnego zezwolenia. 

Wiatrówkabez zezwolenia – charakterystyka 

Broń bez pozwolenia, którą można nabyć w licznych punktach, występuje w bardzo wielu wariantach oraz modelach. Działa ona zazwyczaj na CO2 bądź PCA, a do strzelania z niej używa się śrutu. Na rynku wyróżnia się zarówno wiatrówki długie, jak i wiatrówki krótkie, w skład których mogą wchodzić między innymi pistolety, rewolwery, czy nawet pistolety maszynowe. Jest więc w czym wybierać. Amatorzy, jak i pasjonaci strzelania, z pewnością mają co testować. 

Gdzie można strzelać 

Należy pamiętać o tym, że nabyte wiatrówki bez zezwolenia nie są zabawkami i należy stosować je w rozsądny sposób tak, aby nikomu nie stała się krzywda. W tym wypadku należy zadbać o to, by tarcza, do której będzie się strzelało, znajdowała się przed jakąś litą przeszkodą (śrut nie może przez nią przelatywać). Ponadto trzeba mieć 100% pewność, że na linii strzału nie pojawi się żadna osoba