Wybór odpowiedniego materaca – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Warunkiem zdrowego i komfortowego snu jest dobry materac. W celu jego zakupu warto odwiedzić sklep z łóżkami. Warszawa to miasto, w którym takich miejsc jest naprawdę dużo. Jednak już przy zakupie materacu niemal zawsze pojawia się dylemat – jak wybrać ten najlepszy? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Ważna jest twardość materaca

Klasy twardości – to jeden z podstawowych parametrów, jakimi wyróżniają się materace. Sklep z łóżkami i materacami najczęściej oferuje je w kilku podstawowych klasach:

  • H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów 
  • H2 – materac o średniej twardości, który sprawdzi się w przypadku osób o wadze od 50 do 80 kilogramów
  • H3 – materac średnio twardy, przeznaczony dla osób w przedziale wagowym od 80 do 100 kilogramów
  • H4 – materac twardy, który powinien być wybierany przez osoby, których waga przekracza 100 kilogramów

Oprócz tych czterech klas twardości niemal każdy sklep z materacami posiada w swojej ofercie także te o klasie H5. Ten typ materaca charakteryzuje się najwyższym stopniem twardości i jednocześnie jest wyposażony w dodatkowe wzmocnienia.

Dodatkowe parametry przy wyborze materaca

Sklep internetowy z materacami posiada też materace, które oprócz twardości charakteryzują się też innymi parametrami. Dlatego też trzeba zwracać uwagę na:

  • grubość (powinna być wyższa niż 18 centymetrów)
  • rozmiar (musi być dopasowany do łóżka)
  • materiał (najlepszy to taki, który oddycha, jest antybakteryjny i posiada odpowiednią termoizolację oraz wentylację)

Dodatkowo osoba kupująca materac ma do wyboru jego różne rodzaje – lateksowe, piankowe, sprężynowe czy kieszeniowe. W tym przypadku ważne są indywidualne preferencje, które decydują o konkretnym wyborze.

Dobry materac do podstawa komfortowego snu. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na odpowiedni wybór, aby cieszyć się nie tylko zdrowym snem, ale też długim czasem użytkowania samego materaca.