Wiatrówki – gdzie można strzelać?
Strzelanie to bardzo popularne zajęcie, a zarazem hobby wielu osób. Nabyte wiatrówki bez zezwolenia to okazja do tego, aby poćwiczyć swoje skupienie, jak i umiejętności strzeleckie. O czym jednak należy pamiętać, aby zabawa nie skończyła się nieprzewidzianym wypadkiem? Tego dowiesz się z niniejszego wpisu.
Idealne miejsce do strzelania
Nabyta broń bez pozwolenia charakteryzuje się tym, że energia kinetyczna wystrzelonego z niej pocisku nie może przekraczać 17 Jouli. Jest to określone ustawą z dnia 21 maja 1999 roku. Nie zwalnia to jednak jej użytkowników z myślenia oraz zachowania wszelkiej ostrożności. Wiatrówki długie, jak i wiatrówki krótkie na śrut, użytkowane w niewłaściwy sposób mogą okazać się niebezpieczne, dlatego też w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i osób dookoła.
W tym celu należy znaleźć takie miejsce, aby mieć pewność, że na linii strzału nie pojawi się nikt znienacka. Tarcza powinna być ustawiona przed czymś stałym, przez co nie przebije się śrut. Może to być zarazem drewniana ściana, jak i też usypany wał ziemny. Z wiatrówką krótką, jak i z wiatrówką długą, warto również udać się na strzelnicę, gdzie ma się zapewnione komfortowe warunki do strzelania.
Co przeszkadza podczas strzelania?
Jest kilka czynników, które przeszkadzają oddać celny strzał. Z nabytej wiatrówki bez koniecznego zezwolenia trudno jest chociażby trafić w cel przy silnym wietrze. Śrut podczas lotu jest znoszony, przez co ciężko jest mówić o skupieniu. W wietrzne dni zawsze lepiej udać się na strzelnicę, znajdującą się w przystosowanym do tego pomieszczeniu.
Wiatrówki krótkie, jak i wiatrówki długie, tracą na swojej celności w momencie, gdy wyczerpie się w nich sprężony gaz, dzięki któremu jesteśmy w stanie oddać strzał. Śrut w takim przypadku nie osiąga odpowiedniej prędkości i energii kinetycznej, przez co może nie przejść przez tarczę. Warto w takim przypadku w swoich nabytych bez zezwolenia wiatrówkach wymienić wkład z gazem bądź też go uzupełnić.