Strzelanie hobbystyczne – zadbaj o bezpieczeństwo innych

Wiatrówki nabyte bez zezwolenia nie zwalniają swoich właścicieli z myślenia i odpowiedzialności. Strzelec, hobbysta oraz laik, jest zobowiązany do tego, by swoimi czynnościami nie zagrażać zwierzętom, jak i osobom przebywającym w jego otoczeniu. Broń bez pozwolenia można zakupić wtedy, gdy moc kinetyczna wystrzelonego z niej pocisku nie przekracza 17 Jouli. Określone jest to ustawą z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Jednak nawet i taka siła jest w stanie zranić. O czym zatem należy pamiętać podczas oddawania strzałów? 

Wybierz odpowiednie otoczenie 

Wybór odpowiedniego miejsca do strzelania to podstawa. Przed użyciem wiatrówki krótkiej, jak i wiatrówki długiej, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy na torze między tarczą a strzelcem, nie pojawi się znienacka jakaś osoba bądź też zwierzę. Aby mieć taką pewność najlepiej uprawiać to hobby na ogrodzonym, przystosowanym do tego terenie. Należy unikać takich miejsc jak lasy, pustostany, czy też tereny użyteczności publicznej.

Zadbaj o to, co jest za tarczą 

Nabywając broń bez pozwolenia warto również zaopatrzyć się w cele, w które będzie się strzelać. Mogą to być papierowe tarcze, puszki wypełnione piaskiem, czy też zamykające się w chwili trafienia klapki. Wybór jest spory. Należy jednak zatroszczyć się o to, aby za nimi znajdowała się coś, co w razie pudła zahamuje śrut. W przypadku kupionej wiatrówki bez zezwolenia świetnie nada się do tego jakaś drewniana ściana bądź też wał ziemny. 

Trzymaj opuszczoną broć

Gdy strzelasz z zakupionej, niewymagającej zezwolenia wiatrówki z innymi osobami, pamiętaj o tym, że gdy nie używasz broni, jej lufę zawsze kieruj do ziemi. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych wypadków.