Profesjonalne okablowanie w fotowoltaice

Dzięki fotowoltaice właściciele dużych przedsiębiorstw, tak jak i osoby prywatne, pozyskują zieloną energię. Producent kabli ma w tej kwestii wiele do powiedzenia, gdyż w dużej mierze to od niego oraz jego produktów zależy to, czy dane systemy będą się spisywały niezawodnie na przestrzeni wielu lat, czy też ulegną awarii, która prowadzić może ostatecznie nawet do wywołania pożaru. Czym zatem powinny charakteryzować się profesjonalne przewody elektryczne, aby tak się nie stało? 

Profesjonalne podłączenia od producenta kabli

Producent kabli, kwalifikując swoje wyroby do konkretnego celu, w tym przypadku fotowoltaiki, musi dokładnie ocenić w jakich warunkach przyjdzie im przebywać. W przypadku ogniw słonecznych są to najczęściej dachy, ale i rozległe przestrzenie na płaskim gruncie. Bez względu na lokalizację przewody elektryczne będą zmagały się z:

  • silnym promieniowaniem UV,
  • bardzo wysokimi temperaturami.

Nic więc dziwnego, że profesjonalny producent kabli i przewodów w tym przypadku musi zaproponować złącza, które:

  • będą wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne,
  • odznaczają się odpornością na promieniowanie UV, hydrolizę, oleje, chemikalia,
  • odporne będą na ścieranie. 

Fotowoltaika i złe okablowanie 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że źle dobrane okablowanie może w znacznym stopniu zaszkodzić panelom fotowoltaicznym. Nieodporne na czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do zwarcia całej instalacji, czy też w przypadku uszkodzenia przewodu, do zawiązania łuku elektrycznego, który skutkuje często pożarem. Producent kabli i przewodów, jeżeli jest godny zaufania, nie sprzeda produktu, który mógłby doprowadzić do czegoś takiego.