Okablowanie w turbinie wiatrowej – jakie powinno być?

Wszyscy dążą do tego, by odnawialne źródła energii miały coraz więcej do powiedzenia we współczesnym świecie. Producent kabli również zdaje sobie z tego sprawę, przygotowując okablowanie, które musi sprostać wysokim wymaganiom, stawianym przez nowe technologie. Czym powinny charakteryzować się wysokiej jakości złącza, by móc uniknąć awarii całej konstrukcji? Przekonaj się, czytając niniejszą treść. 

Na co narażone są przewody?

Nowoczesne rozwiązania, zastosowane w turbinach wiatrowych, to duże wymagania, z którymi musi sobie poradzić producent kabli. Jego produkty muszą w pełni być odporne na: 

  • skręcenia oraz naprężenia,
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne, 
  • wstrząsy, drgania, szarpnięcia.

Oczywiście wszystkie przewody elektryczne, zwłaszcza ich nowe rodzaje, muszą być przetestowane we właściwy sposób, by móc z czystym sumieniem stwierdzić, że nadają się do tego typu pracy. 

Dlaczego wybiera się gorsze okablowanie?

Odnawialne źródła energii wiążą się z rozwiniętą technologią oraz nowymi maszynami, a te swoje kosztują. Nic więc dziwnego, że inwestorzy, chcący wyłożyć duże pokłady gotówki na tego typu inwestycje (którymi są turbiny wiatrowe) szukają oszczędności.

Te niestety upatruje się w tańszych zamiennikach wysokiej jakości komponentów. Prowadzi to często do niepotrzebnych awarii, których ryzyko wystąpienia było już wysokie na samym początku instalacji konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, by wszelkimi złączami zajął się profesjonalny producent kabli, testujący regularnie swoje produkty.