Na co zwrócić uwagę wybierając wózek?

Wózki spacerowe dziecięce są niezwykle popularnymi wózkami. Wielu rodziców ceni je za lekkość konstrukcji i uniwersalność. Na co należy jednak zwrócić uwagę wybierając spacerówki?

Rama oraz amortyzatory

Bez względu na to, czy interesują cię wózki 3w1, czy 2w1, to zwróć uwagę na podwozie. Jest to urządzenie, do którego faktycznie przymocowane są koła. Materiał podwozia zapewnia stabilność i niezawodność konstrukcji w dowolnej pozycji, a jednocześnie nie musi obciążać wózka. Oznacza to, że musi być trwały i lekki. Najczęściej do tych celów stosuje się aluminium lub odporny na uderzenia plastik.

Amortyzatory – to od nich zależy, jak gładko będzie jeździć wózek, co oznacza – i jak wygodne będzie w nim dziecko. Stabilność zależy również od amortyzatorów. W nowoczesnych wersjach najczęściej stosuje się plastikowe zawiasy lub sprężyny, rzadziej pasy, ponieważ szybko się zużywają.

Hamulce i uchwyty

Rura hamulcowa może blokować dwa koła jednocześnie. Inną opcją jest pedał hamulca do blokowania każdego koła. Wybór zależy całkowicie od twoich preferencji. Ponadto ostatnio coraz częściej stosowane są modele z górnym hamulcem ręcznym: jest to wygodne dla matek, które nie przestają prowadzić aktywnego trybu życia wraz z narodzinami dziecka, łącząc spacery z bieganiem lub jazdą na rolkach.

Istnieją uchwyty, które zmniejszają obciążenie. Możesz również wybierać spośród stałych uchwytów i luźnych skrzydeł. Krzyżowanie pozwala zmienić kierunek ruchu wózka: dziecko może jeździć zarówno twarzą do matki, jak i plecami do niej. Wreszcie ważną kwestią jest możliwość regulacji wysokości rączki. Może to być szczególnie przydatne, jeśli istnieje duża różnica we wzroście dzieci.

Sprawdź też, czy wózek jest wyposażony w płaszcz przeciwdeszczowy, kaptur, podnóżek, torbę, koszyk i inne detale. Mogą być sprzedawane osobno lub w pakiecie. Zdecyduj, czego potrzebujesz. Ponadto dla bezpieczeństwa pożądane jest, aby wózek miał elementy odblaskowe.